Batuhan Ergör, Öğrenci, Bilgisayar ve Elektronik Mühendisliği, Northwestern University


24 Ağustos 2017 Batuhan Ergör, Öğrenci, Bilgisayar ve Elektronik Mühendisliği, Northwestern University

Northwestern Üniversitesinden neredeyse bir sene önce mezun oldum. Öğrenim hayatımda beni etkileyen iki kırılma noktasını ve iki adet tavsiyeyi naçizane paylaşmak isterim.

Neredeyse bütün fertleri mühendislerden oluşan bir ailenin parçası olarak Northwestern’a bilgisayar mühendisliği okumaya geldim. Okulun ikinci döneminde, bölümümden farklı bir ders seçme gayesiyle sanat departmanından bir adet giriş dersi aldım. Takip eden üç senede, aslında üzerinde çok düşünmeyerek seçtiğim bu ders, özellikle resim ve performans sanatları alanında eser veren dünyaca tanınmış Chicago merkezli sanatçılarla tanışma, okullar arası sanat galerilerine eser iletme ve sanat departmanından ikinci bir derece ile mezun olma imkanına dönüştü.

Üniversite hem zaman açısından fırsat maliyetinin düşük olduğu hem de çok fazla imkanın bulunduğu, dolayısıyla çok fazla profesyonel alanı veya hobiyi tecrübe etmeyi mümkün kılan bir yer. Bu fırsata sahipseniz, merakınızı tecrübeye dönüştürmenizi tavsiye ederim.

İkinci kırılma noktasını üçüncü sınıfta tecrübe ettim. 2020’nin Mart ayında tatil için evime aldığım uçak bileti ve bu dönemde çıkan Coronavirus pandemisi, eğitim hayatımın geri kalanını online olarak tamamlamama ve o yaz için heyecanla beklediğim stajımın iptal olmasına yol açtı. Pandeminin dünya genelinde yol açtığı ölçülemez trajedinin yanı sıra, eğitim hayatımın ikinci yarısını Amerika’da tamamlayamayacağım için çok üzülmüştüm. Ancak öğrenimime Türkiye’den devam etmek, buradan bir değer üretmenin yollarını düşünmeme ve nihayetinde burada kendi işimi kurabilmeme imkan sağladı.

Ne kadar başarılı olacağını bilmiyor olsam da kendi işimi başlatabilmiş olmaktan minnettarım. Her zorluktan yeni bir fırsat doğuyor, dolayısıyla işler istediğiniz gibi gitmediğinde önünüze bakmaya ve çalışmaya devam etmenizi tavsiye ederim.