Kurumsal Yapı

Daimi Yönetim Kurulu ve Kurucu Üyeler

Muhtar Kent

Muhtar Kent


Muhtar Kent, The Coca-Cola Company Yönetim Kurulu Başkanı ve İcra Kurulu Başkanı (CEO) olarak görev yapmıştır.

2006 yılında Başkan ve İşletmeden Sorumlu Yönetici (COO) pozisyonuna getirilmesinin ardından, 2008 yılında Başkanlık ve CEO'luğa terfi etmiştir. 2009 yılında devraldığı Yönetim Kurulu Başkanlığı görevini, Nisan 2017'ye kadar Yönetim Kurulu Başkanı ve CEO olarak sürdürmüştür. 30 Nisan 2019 tarihinde Yönetim Kurulu Başkanlığından emekliye ayrılmıştır.

Muhtar Kent, The Coca-Cola Company’ye ilk olarak 1978 yılında Atlanta’da katılıp kariyeri boyunca pazarlama ve operasyon alanlarında çeşitli liderlik pozisyonlarında bulundu. 1985 yılında Coca-Cola Türkiye ve Orta Asya Genel Müdürlüğüne getirildi. 1989 yılından itibaren şirketin Doğu-Orta Avrupa Bölümü’nün başkanlığını, aynı zamanda Coca-Cola International’ın Kıdemli Başkan Yardımcılığını yürüten Kent, bu görevinde 23 ülkenin sorumluluğunu üstlendi.

Muhtar Kent, 1995 yılında Coca-Cola’nın 12 ülkedeki şişeleme operasyonlarını yürüten Coca-Cola Amatil-Avrupa’nın genel müdürlüğüne getirildi. 1999 yılında ise, Güneydoğu Avrupa, Türkiye ve Orta Asya’da Coca-Cola ve bira operasyonları yürüten Efes İçecek Grubu’nda Başkan ve CEO görevini üstlendi.

The Coca-Cola Company’ye 2005 yılında dönen Kent, şirketin Çin, Japonya ve Rusya’yı da kapsayan çok geniş ve çeşitliliği büyük bir bölgeden sorumlu Kuzey Asya, Avrasya ve Ortadoğu Grubu’nun Başkan ve İşletmeden Sorumlu Yöneticiliğini üstlendi. Üzerinden bir yıl geçmeden Coca-Cola International’ın Başkanlığına geçerek şirketin Kuzey Amerika dışındaki tüm operasyonlarından sorumlu hale geldi.

İngiltere Hull Üniversitesi’nden Ekonomi dalında lisans derecesine sahip olan Kent, City University London Cass İşletme Fakültesi’nde İdari Bilimler dalında yüksek lisans eğitimini tamamlamıştır.

Global iş dünyasının aktif bir üyesi olan Muhtar Kent, eski Dünya Ekonomik Forumu Uluslararası İş Konseyi Başkanı ve Başkanlık Topluluğu Üyesi, Concordia Liderlik Konseyi ve Dış İlişkiler Konseyi Üyesi ve U.S. ASEAN İş Konseyi’nin Emeritus Başkanı’dır. 3M, Uluslararası Özel Olimpiyat Hareketi, Catalyst, Cambridge Çin Kalkınma Fonu ve Emory Üniversitesi kurullarının üyesidir.


Defne Kent

Defne Kent


Defne Kent, (Lutem) 1955’de Ankara’da doğdu ve New York’da büyüdü. Ottawa, Kanada’daki Carlton Üniversitesi’nde Karşılaştırmalı Edebiyat okudu. Daha sonra New York’a dönerek evlenene kadar Amerikan Türk Derneği’nde çalıştı. Daha sonra eşinin işi sebebiyle farklı ülkelerde, birçok farklı şehirde bulundu. İki çocuğu olan Defne Kent, çocuk kitapları yazıyor.


Selin İpek Kent

Selin İpek Kent


Selin İpek Kent 1985 yılında New York’ta doğdu. Boston’daki Tufts Üniversitesi’nde Uluslararası İlişkiler ve Tarih okuyan Kent, pazar araştırmaları sektöründe çalıştı. Daha sonra mücevher tasarımı ve üretimine başlayan Selin Kent New York’ta yaşıyor ve kendi adını verdiği mücevher markasını yönetiyor.


Cem Ömer Kent

Cem Ömer Kent


Cem Kent 1990 yılında New York’ta doğdu. Liseyi 2008 senesinde İstanbul’da tamamlayan Kent, New York’ta bulunan Columbia Üniversitesi’nde Ekonomi ve Tarih okudu. Even adında finansal teknoloji şirketinin kurucusudur. Ayni zamanda San Francisco ve New York’da teknoloji sektöründe yatırımlar yapmaktadır.