Sıkça Sorulan SorularDMKEV bursiyerlerinden eğitimlerine devam ettikleri süre zarfında bir yaz 3 hafta süreyle Ayvalık'ta, Ayvalık Anadolu Lisesi içerisinde yer alan DMKEV STEM Atölyesi’nde Ayvalık Anadolu Lisesi öğrencilerine gönüllü olarak akran koçluğu yapmaları, derslerine ve projelerine destek olmaları beklenmektedir. Bunun dışında bursiyerlerin mezuniyetleri öncesinde bir dönem, eşleştirildikleri Lise öğrencisi ile haftada iki gün birer saat çevrimiçi bir araya gelmeleri bilgi ve tecrübe aktarımında bulunmaları ve yabancı dil konusunda pratik yapmalarına yardımcı olmaları beklenir.

Evet. 1 Ocak - 28 şubat tarihleri arasında başvuruda bulunabilirler.

1 Ocak – 28 Şubat tarihleri arasında bursumuza başvuruda bulunabilirler. DMKEV burs başvuruları, ABD’de üniversite başvuru sonuçları açıklanmadan önce değerlendirilir. Bursa hak kazanan adaylar ancak, ABD’de başvuruda bulunduğu bir okuldan kabul alması durumunda burstan faydalanabilir.

DMKEV Bursu, bursu kazanan adayın ABD’de sadece üniversite eğitim ücretine katkı olarak verilir. Yüksek lisans ve doktora programlarını kapsamaz.

DMKEV bursuna hak kazanan öğrenci adına, doğrudan eğitim aldığı/ alacağı üniversiteye fatura karşılığında ödeme yapılır.

Bursa başvuran adayların, başvuru dosyaları Vakıf seçim komitesi tarafından değerlendirilir. Başvuru belgeleri doğrultusunda ön elemeyi geçen adaylar, seçim komitesi ile mülakata davet edilir. Mülakat sonrası yapılan değerlendirmeler Vakıf yönetim kurulu ile paylaşılır. Bu aşamayı da geçen adaylar Vakıf yönetim kurulu ile çevrimiçi/ fiziki mülakata davet edilir. Nihai karar bu görüşmeler sonrasında verilir ve kazanan aday ile iletişime geçilir.

Vakfımızın bursuna daha önce başvuruda bulunup hak kazanamayan adaylar, eğitimleri süresince tekrar başvuruda bulunabilirler.

DMKEV bursları başarılı ve maddi desteğe ihtiyaç duyan öğrencilere verilmekte olup, geri ödeme yükümlülüğü getirmez.