Bursiyer Öğrenciler

Selena Akay

Selena Akay


14 Ekim 1996’da İstanbul’da doğdu. V.K.V Koç Özel İlköğretim Okulu ve Lisesi’nden mezun oldu. Ayrıca dokuz sene boyunca İstanbul Üniversitesi Devlet Konservatuarı’nda yarı zamanlı piyano eğitimini tamamladı.

2014 yılında University of Pennsylvania’da mühendislik eğitimine başladı. İki senelik Kimya ve Biyomoleküler Mühendisliği eğitiminden sonra Sistem Bilimi ve Mühendisliği bölümüne geçti. Hobilerinin arasında farklı kültürleri keşfetmek, üniversitedeki Latin dans takımında dans etmek ve Philadelphia’daki bilimle ilgili ortaokul öğrencileri için düzenlenen yaz kamplarında gönüllü olarak çalışmak yer alıyor.


Batuhan Ergör

Batuhan Ergör


7 Ekim 1998 tarihinde Kahramanmaraş’ta doğan Batuhan, doğumundan kısa bir süre sonra ailesiyle Adana’ya taşındı. Adana’da ilköğretimini bitirdikten sonra lise eğitimine İstanbul Erkek Lisesi’nde yatılı olarak devam etti. Okulundan 2017’de mezun olan Batuhan, Almanca ve İngilizce biliyor. Northwestern Üniversitesi’nde bilgisayar bölümüne bu yıl başlayacak.

Deneme ve kısa hikâye yazmayı ve karakalem çizmeyi seviyor. Lisede okulunun Model Birleşmiş Milletler konferansını ve Girişimcilik Günleri’ni organize eden Batuhan bu faaliyetlerini üniversitesinde de devam ettirip, gelecekte başarılı bir mühendis ve iş adamı olmayı hedefliyor.


Sema Nil Yılmaz

Sema Nil Yılmaz


11 Ağustos 1997’de Mersin’de dünyaya geldi. İlkokulu Özel ODTÜ Geliştirme Vakfı’nda, liseyi ise Özel Tarsus Amerikan Koleji’nde bitirdi. İlkokul ve lise hayatı boyunca her yıl temsil ettiği okulların uluslararası matematik yarışmalarına katıldı. 

Lise boyunca yaşadığı yerin coğrafik konumu nedeniyle etrafında gelişen mülteci problemine kayıtsız kalmadı. Hızla büyüyen bu soruna çevresinde farkındalık yaratmak için sosyal sorumluluk projesi geliştirdi. Okulunda gönüllü olarak Suriyeli mültecilere Türkçe eğitimi verdi. Lise son sınıfta, mevsimsel tarım işçilerinin eğitimlerinde süreksizliği gidermeye yönelik bir portfolyo projesi geliştirdi. 

2017 yılında Denison University’de Data Analytics ve Financial Economics çift anadalı yapmaya başladı.

Hobileri arasında farklı kültürleri keşfetmek, latin dansları, yüzme ve film yapmak yer alıyor. Bunların yanı sıra mültecilerle ilgili çalışmalarına üniversitede de devam ediyor. Üniversitede kurduğu kulüp aracılığıyla yakın çevrede bulunan mülteci öğrencilere derslerinde ve sosyal çevreye uyum sağlamaları konusunda destek oluyor.  İspanyolca dersleri alıyor ve yeni bir dil öğreniyor.


Polen Güzelocak

Polen Güzelocak


20 Ekim 1998'te İstanbul'da dünyaya geldi. İlköğretimini Bayrampaşa İlköğretim Okulu’nda, lise eğitimini ise Robert Kolej'de tamamladı. Şu anda Cornell Üniversitesi'nde mimarlık okuyor. Lise hayatı boyunca birçok toplum hizmeti projesinde çalışan Polen, bu tür projelerine üniversite hayatında da devam etmek istiyor. Hobileri arasında çizim yapmak, fotoğraf çekmek ve yoga yapmak var. Gelecekte ise kendi mimarlık ofisini kurmayı ve akademisyen olarak çalışmayı planlıyor.


Ada Dikici

Ada Dikici


14 Mayıs 1999’da Bursa’da doğdu ve ilköğretimi Bursa’da tamamladı. Aynı zamanda Uludağ Üniversitesi Devlet Konservatuvarında yarı zamanlı piyano ve solfej eğitimini tamamladı. Liseyi Türk Eğitim Vakfı İnanç Türkeş Özel Lisesi’nde (TEVİTÖL) tamamladı. Lise süresince TEVİTÖL Güher & Süher Pekinel Müzik Bölümü’nü solo piyano, oda müziği, solfej ve müzik tarihi dersleri ile tamamlayarak, TEVİTÖL’den aynı zamanda lise seviyesinde yarı zamanlı konservatuvar diploması alarak mezun oldu.

2018’de Barnard College of Columbia University’de Ekonomi ve Matematik çift anadalı yapmaya başladı. Piyano çalmaya Columbia University Chamber Music Ensemble’da devam ediyor. Aynı zamanda okul gazetesi Columbia Daily Spectator’ın Business & Innovations bölümünde görev alıyor. Hobileri arasında piyano çalmak, müzik dinlemek, resim yapmak ve bisiklete binmek var.


Aylin Özpınar

Aylin Özpınar


6 Eylül 1999’da İstanbul'da dünyaya geldi. İlköğretimini Mehmet Hilmi Altay İlköğretim Okulu ve Günhan Koleji’nde, liseyi ise Robert Kolej'de tamamladı. Lisede birçok sosyal sorumluluk projelerinde rol aldı. Hobileri arasında film yapımcılığı ve fotoğrafçılık var. Şu anda Pennsylvania Üniversitesi’nde Management and Technology programı altında mühendislik ve ekonomi çift anadalı yapıyor. Pensilvanya Üniversitesinde, lisede başladığı fotoğrafçılık ve film üzerine bir toplulukta ve üniversitenin Avrupalı Öğrenci topluluğunda rol alıyor, ve bunun yani sıra teknoloji girişimciliği üzerinde çalışan bir kulübe üye. Gelecekte ise kendi teknoloji “startup”ını kurmayı planlıyor.


Ali Emre Sivaslıgil

Ali Emre Sivaslıgil


5 Temmuz 2000'de İstanbul’da doğdu. VKV Koç Özel İlköğretim Okulu'nu bitirdi. Lise hayatına VKV Koç Özel Lisesi'nde devam etti. Lisede çeşitli liderlik ve sosyal sorumluluk aktivitelerinde aktif rol aldı.

Eylül 2018'de University of Chicago'da lisans eğitimine başladı. Ekonomi ve İşletme üzerine uzmanlaşmak istiyor.


Çağdaş Rumet Okay

Çağdaş Rumet Okay


Çağdaş Rumet, 29 Mayıs 2000 yılında dünyaya geldi. İlköğretimini ODTÜ Geliştirme Vakfı Koleji'nde, lise eğitimini ise Nesibe Aydın Koleji'nde tamamladı. Bu süreçte uzun yıllar lisanslı futbol oynayan Çağdaş Rumet, lise eğitimi sırasında hem bireysel olarak hem de Orta Doğu Teknik Üniversitesi'nde valüasyon metodları ve politik ekonomi üzerine çeşitli araştırmalarda yer aldı.

Üniversite eğitimine 2018 yılında yıllık $45.000 burs ile kabul edildiği the University of Chicago'da devam eden Çağdaş Rumet; Ekonomi ile Hukuk, Belgeler ve Toplum (Law, Letters and Society) alanlarında çift anadal yapmaktadır. Boş vakitlerinde müzikle uğraşmak ve spor yapmaktan hoşlanır. Hedefleri arasında mezuniyetinin ardından yüksek lisans yapmak, devamında ise sayılı ekonomist ve politikacılardan olmak vardır.


Batu El

Batu El


28 Mayıs 1999’da İzmir’de doğdu. Güzelbahçe Piri Reis İlköğretim Okulu’nu bitirdikten sonra lise öğrenimini Robert Kolej’de yatılı olarak tamamladı. Lise boyunca yazarlık ve editörlük görevlerini üstlendiği gazetecilik kulübünün yanı sıra çeşitli topluma hizmet projelerinde yer aldı. Lisans eğitimini Tulane Üniversitesi’nde sürdürüyor. Bilgisayar, ekonomi ve matematik alanlarında uzmanlaşmayı amaçlıyor.

İş gücü piyasasında ayrımcılık ve makine öğrenmesi üzerine araştırmalarda görev alıyor ve Tulane Üniversitesi’nin bünyesinde calculus, istatistik ve mikroekonomi özel dersleri veriyor. Tulane Politika ve Politik Ekonomi Dergisi’nde editörlük görevi yapıyor. 

Boş zamanlarında kültürel keşifler yapmaktan, yöresel yemekler tatmaktan ve kutu oyunları oynamaktan keyif alıyor. İlkokul yıllarında piyano çalmasıyla başlayan müziğe duyduğu ilgi, üniversitede aldığı armoni derslerinin ve New Orleans caz kültürünün etkisiyle derinleşmiştir.

 


Özüm Pamukçu

Özüm Pamukçu


20 Ağustos 2000 tarihinde İstanbul’da dünyaya geldi. İlkokul yıllarında piyano ve şan alanlarındaki ilgisini keşfetti. Robert Kolej’deki eğitim süresi boyunca koro, orkestra ve topluma hizmet projelerinde yer aldı. Lisedeki yaz tatillerinde üniversitelerde müzik dersleri almış ve kimya araştırmasına katılmıştır.

Özüm, Oberlin College and Conservatory’de liberal arts ve müzik programını eşzamanlı okumaktadır. Üniversitesi tarafından John F. Oberlin Bursu ile ödüllendirilmiştir. Oberlin Konservatuar Korosu ve Uluslararası Öğrenci Derneği’nin üyesidir. Ayrıca piyano çalmaya, jazz vokal eğitimine ve Türk müziğini seslendirmeye devam etmektedir. 


Gizem İncesu

Gizem İncesu


1 Şubat 2000’de Eskişehir’de doğdu ve  ilkokul eğitimini orada tamamladı. Liseyi ise yatılı olarak TEV İnanç Türkeş Özel Lisesi’nde tam burslu okudu ve IB diplomasıyla mezun oldu. Dokuzuncu ve onuncu sınıf yazlarında Stanford ve Yale üniversitelerinde sırasıyla Sayılar Teorisi ve Uygulamalı Bilim & Mühendislik kamplarına seçilerek burslu eğitim aldı. Lisenin son yazında ise MIT’nin Research Science Institute programına seçilen iki Türk öğrenciden birisi olarak MIT’de kodlama bazlı Astrofizik araştırması yaptı. MIT’deki bir öğretim görevlisiyle birebir çalıştığı projede dünyanın spektrumunu modelleyerek bu modeli kullanan ve extrasolar gezegenlerde yaşam olup olmadığını analiz eden bir program yazdı. 

2019 yılında Stanford University’de lisans eğitimine başladı. Fizik, matematik ve bilgisayar mühendisliği alanlarında uzmanlaşmak istiyor. Stanford’ta ise “Toplum Faydası için Bilgisayar Bilimi”, “Stanford Sosyal Girişimci Öğrenciler Birliği” ve kızların bilgisayar bilimi alanında daha fazla temsil edilmesi için çalışan “She++” klüplerinde yer alıyor. Gelecekte ise araştırma yapmaya devam etmek istiyor ve akademik kariyer yapmayı düşünüyor.


Beliz Ütebay

Beliz Ütebay


Beliz Ütebay, 2000 yılında İstanbul’da doğdu. İlkokulu Bilfen Bahçeşehir Okulu’nda burslu ve birincilik derecesiyle bitirdikten sonra TEOG sınavında tam puan yapan 8 öğrenciden biri olarak Robert Kolej’de de lise eğitimine burslu olarak devam etti. 5 yaşında piyano eğitimine başladı. Mimar Sinan Güzel Sanatlar Konservatuvarı Yarı Zamanlı Piyano Bölümü’ne girerek 2 yıl İleri Seviye ile birlikte 8 yıllık piyano ve solfej eğitimini bitirdi. Lisede okul korosu ile birçok uluslararası yarışmaya katıldı ve Balkan Coğrafya Olimpiyatları’nda Türkiye takımı içinde yer aldı.

Lisede katıldığı topluma hizmet projeleri ile Robert Kolej Güler Karabatur Ödülüne layık görüldü. Aynı zamanda bu çalışmaları sayesinde Wheaton College Massachusetts Global Leadership yaz programına tam burslu olarak seçildi. Biyomedikal ve tıp alanlarına olan ilgisini lisede kabul aldığı Koç Üniversitesi yaz araştırma programı ve Boğaziçi Üniversitesindeki projeyle destekledi. 2019 yılında Georgia Institute of Technology Üniversitesi’nde Biyomedikal Mühendislik bölümünde okumaya başlayan Beliz, Single Cell Biotechnology, Ahmet Coskun Laboratuvarında undergraduate researcher olarak araştırma yapmakta ve tıp okumak istemektedir.


Bilge Tayyar

Bilge Tayyar


17 Eylül 2002'de doğan Bilge, liseye geçene kadar ailesiyle beraber Antalya'da yaşadı. 2015 yılında yatılı öğrenci olarak başladığı Robert Kolej'den üçüncü olarak mezun oldu. Lise hayatı boyunca imece, Türkiye Girişimcilik Vakfı gibi girişim ve inovasyon odaklı yerlerde staj yaptı. Okulunun MUN, Sosyal Girişimcilik ve Robotik kulüplerinde liderlik pozisyonları üstlenmesinin yanı sıra birçok topluma hizmet projesinde de aktif olarak görev aldı.

Liseden mezun olduktan sonra Claremont McKenna College tarafından Seaver Leadership Scholarship ile ödüllendirildi. Şu anda eğitimine yeni başladığı üniversitesinde Ekonomi ve Sosyoloji lisansı ve Liderlik alt dalı yapmayı düşünüyor. Gelecekte ise sosyal girişimcilik ve liderlik üstüne çalışmayı planlıyor.


Ulaş Ayyilmaz

Ulaş Ayyilmaz


15 Kasım 2001’de İzmir’de doğdu. Bornova Yahya Kemal Beyatlı İlköğretim Okulu’nda ilköğrenimini tamamladı ve TEOG sınavından tam puan alarak mezun oldu. İzmir Amerikan Koleji’nde 5 sene tam burslu eğitim gördü ve Amerika Birleşik Devletleri California Eyaleti’nde bulunan Pomona College’dan 74,119 USD burslu kabul aldı.

İzmir Amerikan Koleji’nde 3 sene ACI Öğrenci Birliği’nde görev aldı. Hayvan Barınağı,Meme Kanseri Farkındalık Kulübü gibi çeşitli kulüp ve sosyal servislerde aktif rol oynadı.

University of Rochester’in uluslararası George Eastman Young Leaders Award Winner ödülünü almaya hak kazandı. 2018 Tayland Uluslararası Yer Bilimleri Olimpiyatları’nda bronz madalya ve 2 takım ödülüyle Türkiye’yi temsil etti. 2019 yaz tatilinde motosiklet tamircisinde ve ayakkabı tamircisinde gönüllü çalıştı.

Gelecek planları arasında Pomona College’da teorik fizik üzerine anadal yapıp yine Amerika’da yüksek lisans eğitimi almak var. Yüzmeyi, doğada vakit geçirmeyi, voleybol oynamayı, sosyalleşmeyi ve arkadaşlarıyla hayat ve evren hakkında konuşmayı seviyor.


Ekin Şenvardarlı

Ekin Şenvardarlı


8 Ocak 2001’de İzmir’de doğan Ekin, öğrenim hayatı boyunca aralarında Çanakkale, Samsun ve Karabük’ün de yer aldığı birçok farklı şehirde yaşadı. BİLSEM öğrencisiyken ortaokuldaki başarısı ve lise giriş sınavı TEOG’daki tam puanıyla Türkiye birincisi olduktan sonra liseyi Bahçeşehir Fen ve Teknoloji Lisesinde tam burslu ve yatılı olarak okudu. Türkiye’nin ilk FIRST Robotics Competition takımlarından biri olan INTEGRA 3646’ya üye ve ardından da takımın ilk kadın takım kaptanı seçildi. Ekin’in kaptanlık sürecinde Team 3646, aralarında NASA ve Boeing gibi firmaların da destek olduğu 8000 takım arasından sıyrılarak Dünya Şampiyonu seçildi ve bu ödülü Türkiye’ye getiren tek takım oldu.

Geleceğin çift kanatlı girişimcilerini yetiştiren sivil toplum örgütü Young Guru Academy’de gönüllü olarak sürecini tamamladıktan sonra en son teknolojiyi en dezavantajlı bölgeye götürmek için bir YGA girişimi olan Twin’de çalışmaya başladı. Ekin Twin’de İçerik Geliştirme Departmanı’nda çalışmalarına devam ederken aynı zamanda Northwestern University’de “Materials Science and Engineering” okuyor.

Küçüklüğünden beri uzaya meraklı olan Ekin fotoğrafçılık ve yapımcılığına olan ilgisini de birleştirerek astrofotoğrafçılıkla ilgileniyor ve kendi girişimini kurarak ileride de uzay teknolojileri alanında çalışmak istiyor.


Ulaş Kaygısız

Ulaş Kaygısız


4 Ağustos 2000 tarihinde Ankara’da dünyaya geldi. 5 yaşında ailesiyle Balıkesir’in Ayvalık ilçesine taşındı. İlköğretimini buradaki Sakarya İlköğretim okulunda tamamladı. Bu süre içerisinde lisanslı olarak 8 yıl basketbol oynadı. Liseyi Defne-Muhtar Kent Eğitim Vakfı’nın desteği ile tam burslu olarak Tarsus Amerikan Koleji’nde yatılı olarak okudu.

7 yaşından beri ilgisi olan mühendislik alanına lisede iyice yöneldi. Robotics kulübünün kurulmasında ve yönetilmesinde aktif rol aldı. Gönüllü olarak köy okullarına kitap dağıtımında, ilkokula giden çocuklara ders vermede ve zihinsel engelli çocuklarla yapılan çalışmalarda görev aldı. Uluslararası matematik ve fizik sınavlarında ayrıcalıklı belgeler kazandı.

Liseyi tamamladıktan sonra Michigan State University tarafından her sene 5 öğrenciye verilen yıllık 5.000 dolarlık Gupta Values Bursu ile ödüllendirildi. Bunun yanında yıllık 18.000 dolarlık başarı bursu kazandı. Şu anda bu üniversitenin Computer Science bölümünde eğitimine devam ediyor. Gelecekte ise start-up projelerinde görev almak istiyor.


Ekin Seçilmiş

Ekin Seçilmiş


Ekin Seçilmiş, 2001 yılında Adıyaman’da dünyaya geldi. İlköğrenimini Adıyaman Cengiz Topel İlkokulu ve Biraralık Ortaokulunda tamamladı. TEOG sınavında tüm soruları doğru cevaplayarak eğitimine Galatasaray Lisesinde devam etmeye hak kazandı. Lise boyunca Münazara ve Sosyal Bilimler Topluluğu çalışmalarının yanında Galatasaray Lisesi Fizik Topluluğunu kurdu. 2018’de Pekin’de, 2019’da Varşova’da düzenlenen Uluslararası Genç Fizikçiler Turnuvası’nda Türkiye’yi Takım Kaptanı olarak; 2018’de Endonezya’da Asya Bilim Kampında beş Türkiye Delegesinden biri olarak ülkemizi temsil etti. Dünyadan sadece 40 kişinin seçildiği fizik ve mühendislik üzerine yoğunlaşan Hollanda Young Brainport Yaz Okulu’na katılmaya hak kazandı. Lise boyunca eğitimde fırsat eşitsizliklerini gidermeye katkı sunmak ve bilimi herkese erişilebilir kılmak adına gönüllü çalışmalarda bulundu. Bunlar içinde Adıyaman ve Çorum’da ortaokul öğrencilerine yönelik Parçacık Fiziği Eğitimi, Adıyaman’da bulunan 6-13 yaş aralığındaki Suriyeli mülteci çocuklara Türkçe öğretmek vardı. Lise öğrenimi süresince Kangourou Sans Frontières ve Fermat Matematik Yarışmalarında madalya aldı. Yazlarını ise Adıyaman Üniversitesi Fizik Departmanından araştırmacılarla manyetokalorik etki ve INSA Rouen’daki araştırmacılarla mikrofluid üzerine araştırma yaparak, kodlama öğrenerek ve köyde vakit geçirerek değerlendirdi.

2020 yılında Galatasaray Lisesinden dereceyle mezun oldu. 2020-2024 yılları arasında lisans eğitimine devam etmek üzere Kanada, ABD, Hollanda ve İngiltere’den 9 üniversiteden kabul aldı. Bunlar arasından ABD’de Brown Üniversitesinde eğitimine devam etmeye karar verdi. Üniversitede fizik ve mühendislik okumayı planlıyor. Bunun yanında ekonomi ve yabancı dil alanlarında da ders almayı istiyor. Kadın Mühendisler Topluluğu, Fizik Topluluğu, Üniversitelerarası Ekonomi Topluluğu, Münazara ve Salon Dansı Kulüplerinin bir parçası. Bunun yanında gönüllü olarak Galatasaray Lisesi Yurtdışı Eğitim Mentorluk Programını koordine ediyor. Eğitimi için gerekli olan İngilizce haricinde ileri seviyede Fransızca, orta seviyede İtalyanca, temel seviyede Latince ve Kürtçe biliyor. Yeni diller öğrenmek ve bu dillerin işleyişi üzerine kafa yormak sevdiği aktiviteler arasında. Bunun yanında yazmaktan da keyif alıyor.


Berk Demirci

Berk Demirci


26 Kasım 2000 tarihinde Ayvalık’da dünyaya geldi. İlköğretimi Sakarya İlkokulu, orta öğretimi Mehmet Akif Ersoy Ortaokulu’nda tamamladı. Ayvacık Fen Lisesi’ni kazandıktan sonra kaydını Ayvalık Anadolu Lisesi’ne aldırıp lise eğitimimi orada tamamladı. Ortaokulda TÜBİTAK Güneş Fırını projesini geliştirdi. Lisede ise Amerika’daki Seton Hall Üniversitesi’nin düzenlemiş olduğu sürdürülebilir enerji projesi yarışmasına katıldı.

Küçüklüğünden bu yana birçok sporla iç içe biri olan Berk, Taekwondo, basketbol, futbol, atletizm gibi çeşitli sporlara zaman ayırdı. Lisanslı satranç oynadı ve turnuvalara katılarak dereceler elde etti. Değerli taşları toplamak ve işlemek, takı ve seramik yapmak, kil ve alçıdan kabartma heykel yapmak da hobileri arasında yer almaktadır. 6 yıla yakın süredir fitness ve beslenme ile çok yoğun bir şekilde ilgilenmekte ve çevresindeki insanları bu konuda teşvik edip desteklemektedir. İlköğretim ve ortaokul yıllarında çeşitli tiyatrolarda rol aldı. İnsan fizyolojisi ve anatomisi hakkında dünya çapında yayınlanan makale ve araştırmaları takip ediyor. Boş vakitlerinde balık tutmaktan, yüzmekten ve bilgisayar oyunu oynamaktan hoşlanıyor.

Michigan State University e (MSU) $16.000 burs ile kabul edildi. Bilim ve teknolojiye tutkulu oluşu sebebiyle MSU’da makine mühendisliği okumaya karar verdi. Bunun yanı sıra kendine ait bir e-ticaret şirketi var ve iş planı geliştiriyor. Gelecekteki hedefleri arasında e-ticaret üzerinden pasif gelir ve sermaye elde etmek ve kendi dev teknoloji marksını oluşturup bilime ve dünya genelinde milyonlarca insanın hayatına katkıda bulunmak yer alıyor.


Alp Efe Karalar

Alp Efe Karalar


1 Haziran 2001’de Ayvalık, Balıkesir’de doğdu ve ilköğretimini Ayvalık’ta tamamladı. Aynı zamanda ABRSM piano sınavlarında başarı elde etti. Liseyi TEV İnanç Türkeş Özel Lisesi’nde Lise ve IB diplomaları ile mezun oldu. Aynı zamanda TEVİTÖL Güher ve Süher Pekinel Müzik bölümünden fagot enstrümanı eğitimini bitirdi. Okulunun yelken kulübünde liderlik pozisyonunu üstlendi ve European Youth Parliament teşkilatında resmi görevler aldı. Tenis ve Atletizm alanlarının resmi müsabakalarında faaliyet gösterdi. Ayrıca Çocuk Eğitim Derneği ve Interact gibi çeşitli projelerde yer aldı. İngilizce ve Fransızca biliyor.

Şu anda Pennsylvania State University’de eğitim görüyor. Computer Engineering ana dalı ve Psychology yan dalı yapmayı planlıyor. Gelecekte Amerika’da yüksek lisansını tamamlamayı ve girişimcilik projelerinde yer almayı planlıyor