Kurumsal Yapı

Daimi Yönetim Kurulu ve Kurucu Üyeler

Muhtar Kent

Muhtar Kent


Muhtar Kent, The Coca-Cola Company Yönetim Kurulu Başkanı ve İcra Kurulu Başkanı (CEO) olarak görev yapmıştır.

2006 yılında Başkan ve İşletmeden Sorumlu Yönetici (COO) pozisyonuna getirilmesinin ardından, 2008 yılında Başkanlık ve CEO'luğa terfi etmiştir. 2009 yılında devraldığı Yönetim Kurulu Başkanlığı görevini, Nisan 2017'ye kadar Yönetim Kurulu Başkanı ve CEO olarak sürdürmüştür. 30 Nisan 2019 tarihinde Yönetim Kurulu Başkanlığından emekliye ayrılmıştır.

Muhtar Kent, The Coca-Cola Company’ye ilk olarak 1978 yılında Atlanta’da katılıp kariyeri boyunca pazarlama ve operasyon alanlarında çeşitli liderlik pozisyonlarında bulundu. 1985 yılında Coca-Cola Türkiye ve Orta Asya Genel Müdürlüğüne getirildi. 1989 yılından itibaren şirketin Doğu-Orta Avrupa Bölümü’nün başkanlığını, aynı zamanda Coca-Cola International’ın Kıdemli Başkan Yardımcılığını yürüten Kent, bu görevinde 23 ülkenin sorumluluğunu üstlendi.

Muhtar Kent, 1995 yılında Coca-Cola’nın 12 ülkedeki şişeleme operasyonlarını yürüten Coca-Cola Amatil-Avrupa’nın genel müdürlüğüne getirildi. 1999 yılında ise, Güneydoğu Avrupa, Türkiye ve Orta Asya’da Coca-Cola ve bira operasyonları yürüten Efes İçecek Grubu’nda Başkan ve CEO görevini üstlendi.

The Coca-Cola Company’ye 2005 yılında dönen Kent, şirketin Çin, Japonya ve Rusya’yı da kapsayan çok geniş ve çeşitliliği büyük bir bölgeden sorumlu Kuzey Asya, Avrasya ve Ortadoğu Grubu’nun Başkan ve İşletmeden Sorumlu Yöneticiliğini üstlendi. Üzerinden bir yıl geçmeden Coca-Cola International’ın Başkanlığına geçerek şirketin Kuzey Amerika dışındaki tüm operasyonlarından sorumlu hale geldi.

İngiltere Hull Üniversitesi’nden Ekonomi dalında lisans derecesine sahip olan Kent, City University London Cass İşletme Fakültesi’nde İdari Bilimler dalında yüksek lisans eğitimini tamamlamıştır.

Global iş dünyasının aktif bir üyesi olan Muhtar Kent, eski Dünya Ekonomik Forumu Uluslararası İş Konseyi Başkanı ve Başkanlık Topluluğu Üyesi, Concordia Liderlik Konseyi ve Dış İlişkiler Konseyi Üyesi ve U.S. ASEAN İş Konseyi’nin Emeritus Başkanı’dır. 3M, Uluslararası Özel Olimpiyat Hareketi, Catalyst, Cambridge Çin Kalkınma Fonu ve Emory Üniversitesi kurullarının üyesidir.


Defne Kent

Defne Kent


Defne Kent, (Lutem) 1955’de Ankara’da doğdu ve New York’da büyüdü. Ottawa, Kanada’daki Carlton Üniversitesi’nde Karşılaştırmalı Edebiyat okudu. Daha sonra New York’a dönerek evlenene kadar Amerikan Türk Derneği’nde çalıştı. Daha sonra eşinin işi sebebiyle farklı ülkelerde, birçok farklı şehirde bulundu. İki çocuğu olan Defne Kent, çocuk kitapları yazıyor.


Selin İpek Kent

Selin İpek Kent


Selin İpek Kent 1985 yılında New York’ta doğdu. Boston’daki Tufts Üniversitesi’nde Uluslararası İlişkiler ve Tarih okuyan Kent, pazar araştırmaları sektöründe çalıştı. Daha sonra mücevher tasarımı ve üretimine başlayan Selin Kent New York’ta yaşıyor ve kendi adını verdiği mücevher markasını yönetiyor.


Cem Ömer Kent

Cem Ömer Kent


Cem Kent 1990 yılında New York’ta doğdu. Liseyi 2008 senesinde İstanbul’da tamamlayan Kent, New York’ta bulunan Columbia Üniversitesi’nde Ekonomi ve Tarih okudu. Even adında finansal teknoloji şirketinin kurucusudur. Ayni zamanda San Francisco ve New York’da teknoloji sektöründe yatırımlar yapmaktadır.


Türkiye Şubesi Yönetim Kurulu

Alan McCain (2011 - 2017)

Alan McCain (2011 - 2017)


Alan McCain lise ve üniversite eğitimini Oshkosh, Wisconsin’de aldıktan sonra uzun yıllar İstanbul’daki American Board’un Genel Sekreterliği’ni yürüttü. Daha sonra yine uzun dönem Kayseri ve Tarsus gibi şehirlerde İngilizce öğretmenliği ve okullarda idarecilik yaptı.

Alan McCain, Sağlık ve Eğitim Vakfı (SEV), Yakın Doğu Teoloji Okulu, Jinishian Vakfı ve Gaziantep Amerikan Hastanesi yönetim kurullarında görev yapmış, Amerika’da bulunan Mayo Clinic’in Türkçe tercümanlığı görevinde bulunmuştur. Halen Urla’da yaşamaktadır.

Sağlıklı yaşam, Türkiye’de turizm, Ömer Seyfettin hikâyeleri gibi farklı konularda yazdığı kitapları bulunan Alan McCain, çeşitli şirketler için idari dokümanların çeviri ve düzenlemelerini yapmaktadır. İlgi alanları arasında arkeoloji, koro şarkıcılığı, seyahat ve yemek pişirme bulunmaktadır.

Alan McCain ve eşi Evin Egeli’nin beş çocuğu ve dokuz torunu bulunmaktadır.


Anne Seasholes Kozlu

Anne Seasholes Kozlu


Anne Seasholes Kozlu 1955 yılında Ohio, Cincinnati'de doğdu. Minnesota, St. Paul, Macalester Koleji'nde eğitimine başlayana dek Ohio’da yaşadı. Anne, üniversitede üçüncü sınıfı Boğaziçi Üniversitesi'nde liberal sanat dersleri alarak ve Türkçe öğrenerek geçirdi. Macalester'dan mezun olduktan iki yıl sonra İstanbul'a yerleşti. Eşi Cem Kozlu ile iki erkek çocuğu sahibi olduktan sonra eğitim alanında çalışmaya başladı. İstanbul Uluslararası Toplum Okulu'nda ders verdi. Daha sonra Üsküdar Amerikan, İnanç Lisesi ve Robert College'da Üniversite Danışmanlık Ofisi Direktörü olarak görev yaptı. Halen Boğaziçi Üniversitesi öğrencilerinin Türkiye dışındaki yüksek lisans okullarına başvurmalarına yardımcı olan Grad.App’in koordinatörü olarak çalışmaktadır. Anne ayrıca, imkanları kısıtlı kız öğrencileri eğitimleri için destekleyen Paylaşım ve Dayanışma Platformu Derneği'nin (Payda) gönüllü üyesidir.


Birkan Erdal

Birkan Erdal


ODTÜ Elektrik- Elektronik Mühendisliği mezunu olan Birkan Erdal, Elektrik- Elektronik Mühendisliği ve İşletme olmak üzere iki yüksek lisans derecesine sahiptir. Kariyeri süresince TEK ve TCDD Genel Müdürlüğü, Bilkent Holding ve Doğan Holding CEO ve Genel Koordinatörlüğü gibi üst düzey yöneticilik görevlerinde bulunmuştur. Başbakanlık Müsteşarlığı yapmış olan Erdal, 21. dönem milletvekilliği boyunca KİT Komisyonu Başkanlığı görevini üstlenmiştir. Ayrıca, TÜBİTAK ve Karadeniz Ekonomik İşbirliği Konseyi’ne danışmanlık ve birçok özel şirkette yönetim kurulu üyeliği ve başkanlığı da yapmış olan Birkan Erdal halen Midas Danışmanlık A.Ş.’nin Yönetim Kurulu Başkanlığı’nı yapmaktadır.


Cem Kozlu

Cem Kozlu


Cem Kozlu orta ve lise öğrenimini Robert Kolej’de, üniversite öğrenimini ise Denison Üniversitesi’nde 1969 yılında Ekonomi dalında şeref derecesi alarak tamamladı. Yüksek lisans (MBA) derecesini Stanford Üniversitesi’nden, doktorasını ise Boğaziçi Üniversitesi’nden aldı. 1978-1981 yılları arasında Boğaziçi Üniversitesi’nde Uluslararası Pazarlama ve İhracat İdaresi dersleri veren Kozlu, 1985 yılında da Denison Üniversitesi İktisat Bölümü’nde misafir profesör olarak görev yaptı.

Amerika Birleşik Devletleri, Ohio’da National Cash Register Co. Pazarlama Uzmanı olarak başladığı kariyerine İsviçre Cenevre’de Procter&Gamble Pazarlama Müdürlüğü, Komili Pazarlama ve Dış Ticaret Genel Müdürlüğü ve Komili Holding İcra Direktörlüğü görevleri ile devam etti. 1988-1991 yılları arasında Türk Hava Yolları Genel Müdürlüğü ve Yönetim Kurulu Başkanlığı, 1990′da Avrupa Havayolları Birliği (AEA) Başkanlığı görevlerinde bulundu. 1991-1995 döneminde milletvekili olarak, 1997-2003 yılları arasında da THY Yönetim Kurulu Başkanı olarak kamu hizmetini sürdürdü.

1996 yılından bu yana Coca-Cola şirketinde farklı görevlerde bulunan Dr. Kozlu, Türkiye, Kafkasya ve Orta Asya Cumhuriyetleri Bölgesi İcra Direktörlüğü’nün ardından Viyana merkezli Orta Avrupa, Avrasya ve Orta Doğu Grubu’na Başkanlık yaptı. Halen Coca-Cola şirketinde danışman olarak görev yapmaktadır. Cem Kozlu, Noktacom Medya İnternet Hizmetleri A.Ş. ve Singapur merkezli Evyap Asia’nın Yönetim Kurulu Başkanı’dır. Ayrıca İstanbul merkezli Coca-Cola Satış ve Dağıtım A.Ş.; Anadolu Endüstri Holding; Efes Biracılık ve Malt Sanayii A.Ş.; Kamil Yazıcı Yönetim ve Danışmanlık A.Ş., The Marmara Hotels & Residences ve Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu’nun yönetim kurullarının da üyesi olan Kozlu, TAV Havalimanları Holding’de Yönetim Kurulu Danışmanı, Anadolu-Johns Hopkins Sağlık Merkezi ve İstanbul Modern Sanatlar Vakfı’nda da Mütevelli Heyeti Üyesi’dir.


Cemal Özgörkey

Cemal Özgörkey


1959 yılında İzmir’de doğan Cemal Özgörkey, orta öğrenimini İzmir Saint Joseph, liseyi 1979 yılında İstanbul Galatasaray Lisesi’nde tamamladıktan sonra ABD’ ye giderek Atlanta’da Oglethorpe Üniversitesi Uluslararası Finans Bölümü’nü bitirmiştir. İş hayatına; Türkiye’de 1984 yılında Özgörkey Grubu Coca-Cola Şişeleme İzmir Pre-Mix Müdürlüğü’nde başlayan Cemal Özgörkey, 1987 yılında başladığı Coca-Cola İzmir Kemalpaşa Fabrika Müdürlüğü görevini 1990 yılına kadar yürüttü. 1990 –1996 yıllarında grubun Fabrika Yönetimlerinden Sorumlu Genel Koordinatör Yardımcılığı pozisyonunda bulundu.

Özgörkey, 1997 yılından bu yana plastik, ambalaj ve meyve suyu konsantresi sektörlerinde faaliyet gösteren Özgörkey Holding’de Yönetim Kurulu Başkanlığı, 2009 yılından bu yana da meyve ve sebze suyu konsantresi sektörlerinde faaliyet gösteren Anadolu Etap Tarım ve Gıda Ürünleri Sanayi ve Ticaret AŞ’nin Yönetim Kurulu Başkan Vekilliği görevlerini sürdürmektedir.

2008-2010 tarihleri arası Galatasaray Spor Kulübü Yönetim Kurulu Üyesi ve Galatasaray Pazarlama A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı olan Cemal Özgörkey, Ege Genç İşadamları Derneği (EGİAD) Kurucu üyeliği ve 1991-1996 tarihleri arasında da İzmir Atlıspor Kulübü Başkanlığı’nı yürütmüştür. Halen İzmir ve İstanbul Atlıspor Kulüpleri üyesi olan Özgörkey, Brezilya Antalya Fahri Konsolosluğu, Oglethorpe Üniversitesi Mütevelli Heyeti Üyeliği görevlerini yürütmektedir.


Gürtay Kıpçak

Gürtay Kıpçak


Coca-Cola’ya 1991 yılında Türkiye Dış İlişkiler Müdürü olarak katılan Gürtay Kıpçak 1996 – 2008 yılları arasında Avrasya ve Orta Doğu Bölgesi Kurumsal İlişkiler ve İletişim Direktörü olarak görev yaptı. 2009 yılında Coca-Cola Avrasya ve Afrika Grubu Resmi İlişkiler Direktörlüğü’ne getirilen Kıpçak, grubu oluşturan 94 ülkede şirketin devletler, uluslararası organizasyonlar ve sivil toplum kuruluşlarıyla ilişkilerini koordine etti. Aynı dönemde üst yönetim üyesi olarak şirketin Avrasya-Afrika bölgesi stratejilerinin oluşturulmasında rol oynadı. 1991 öncesinde Amerika Birleşik Devletleri İstanbul Konsolosluğu’nda Güvenlik Müdürü Yardımcısı ve Siyasi ve Ekonomik Danışman olarak çalıştı.

Mesleki kariyeri boyunca çeşitli yayın organlarının dış haberler ve spor servislerinde de görev yapan Gürtay Kıpçak, halen köşe yazıları yazmaktadır. Dünya Spor Yazarları Derneği, Türkiye Spor Yazarları Derneği, Galatasaray Spor Kulübü üyesi’dİr. İstanbul İktisadi ve Ticari Bilimler Akademisi, Nişantaşı Eczacılık Fakültesi mezunu olan Gürtay Kıpçak, evli ve bir erkek çocuk babasıdır.


Nuri Özgür

Nuri Özgür


Nuri Özgür 1997 yılında, öğrencileri Amerika’da üniversitelere giriş sınavlarına hazırlayan en ünlü firmalardan biri olan The Princeton Review’un temsilciliğini almış ve 3000’e yakın, lisans, yüksek lisans ve doktora seviyelerinde öğrenciye danışmanlık hizmetleri de vererek ABD, Kanada ve İngiltere’deki en tanınmış üniversitelere yerleştirmiştir.

1970 yılında Robert Koleji’nden mezun olan Nuri Özgür 1974’de Boğaziçi Üniversitesi, Makina Mühendisliği Bölümü’nü bitirdi. Louisiana Üniversitesi’nde MBA ve Endüstri Mühendisliği masterini tamamladıktan sonra, İstanbul Üniversitesi’nde Üretim Yönetimi üzerine doktora yaptı.

1985’den itibaren İstanbul Rotary Kulübü üyesi ve Geçmiş Dönem Başkanı (2001-2002) olan Özgür, Manning Vakfı Yönetim Kurulu Üyesi’dir.


Sezai Madra

Sezai Madra


1958 İstanbul doğumludur. Orta öğretimi İstanbul İngiliz Lisesi (English High School) , Yüksek öğretimi Boğaziçi Üniversitesi İdari Bilimler Fakültesi’nde tamamladı. Askerlik görevini yaptıktan sonra aile işletmesi olan Madra-Akın Ltd. Şirketi’nde uzun süre yönetici olarak çalıştı. 1995-96 yıllarında Wendy’s Hamburger Zinciri’nin ve Genel Müdürlüğü’nü yaptı. 1999 yılından beri Ayvalık Meşrubat AŞ’nin Yönetim Kurulu Murahhas üyesi ve Ulusal Pamuk Pazarlama A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı’dır. Füsun Madra (Özgür) ile evlidir ve iki çocuğu vardır. İstanbul Rotary Kulübü, Galatasaray Spor Kulübü ve Ayvalık Kültür ve Sanat Vakfı (Kurucu) üyesidir.


Şerif Kaynar

Şerif Kaynar


Korn/Ferry International Türkiye Bölge Sorumlusu olan Şerif Kaynar, son 17 senedir Korn/Ferry’de görev yapmaktadır. Daha önce 20 senelik profesyonel deneyimi olan Kaynar’ın 13 yıl Westinghouse ve yedi yıl Asea Brown Boveri’de iş hayatı bulunmaktadır. Kariyeri süresince Afrika, Avrupa, Ortadoğu ve Orta Asya’da bulunmuştur. İstanbul Saint Joseph Fransız Lisesi mezunu olan Şerif Kaynar, Bradford Üniversitesi’ni bitirmiştir. Yüksek lisansını Londra City Üniversitesi’nde İş İdaresi üzerine tamamlamıştır.

İstanbul Bilim Merkezi’nin Kurucu Üyesi ve Yönetim Kurulu üyesi olan Şerif Kaynar, Genç Yönetici ve İş Adamları Derneği (GYIAD)’nin 1990-1992 Dönem Başkanlığı’nı yapmıştır. Halen İstanbul Rotary, Propeller Kulübü ve Türkiye Kurumsal Yönetim Derneği üyeliklerini de sürdürmektedir.

Şerif Kaynar anadili Türkçe yanında İngilizce, Fransızca ve Rusça dillerini bilmektedir.


Whitman Shepard

Whitman Shepard


Middlebury College Matematik bölümü mezunu olan Shepard, 1992 yılında Uluslararası Eğitim alanında Harvard Üniversitesi’nde yüksek lisansını tamamladı.

Uzun yıllar Türkiye’de Amerikan Okullarında öğretmen ve idareci olarak çalışan Shepard, Robert ve Üsküdar Amerikan Koleji’nden sonra son olarak SEV Amerikan Koleji’nde çalıştı.

Türkiye’de bulunduğu yıllarda Türk Özel Okulları Birliği yönetim kurulu üyesi ve CIS Akreditasyon Takımı üyesi ve Başkanı olarak çalışmalarını sürdürdü.

2018 yılı itibariyle Amerika’ya dönen Shepard, Blue Mountain Union School’da Matematik Öğretmeni olarak çalışmalarına devam ediyor. Shepard, evli ve bir çocuk babasıdır.


İcra Kurulu

Başkan ve Sayman: Asım Gürtay Kıpçak

Başkan Yardımcısı: Birkan Erdal