Ege Sekkin, Öğrenci, Mimarlık, Cornell University


24 Ağustos 2017  Ege Sekkin, Öğrenci, Mimarlık, Cornell University

Bu okul yılı benim için hem akademik açıdan tatmin edici hem de sosyal olarak çok keyifliydi. Bunun yanında birkaç küçük yaşam becerisi ve genel anlamda hayatımın akışına yardımcı yeti kazandım. Tabi ki aldığım dersler, asistan olarak devam ettirdiğim araştırma ve bir yandan da katıldığım kulüpler ve part-time işim zaman zaman üstümde bir yoğunluk yarattı. Yine de ileriki hayatımda da kullanacağım ve belki herhangi bir dönemde öğrenebileceğim, ama hazır okulda bu kadar olanak ve kampüste geçirecek zamanım varken kendimle ilgili geliştirmek ya da öğrenmek istediğim konuları belirledim. Geçtiğimiz dönemde başladığım ve önümüzdeki senelerde devam etmek istediğim bu iki alan salsa ve squash oldu.

Bunu yapmamın bir sebebi de kendime ayırdığım zamanı yeterli bulmamamdı. Geçen döneneme dönüp baktığımda aslında kendimi sadece bu seçtiğim alanlarda geliştirmekten daha fazlasını yaptığımı fark ettim. Bu küçük yeni hobilerimin yanında tüm programlarımda kendime ayırdığım zamanın üniversite yaşamıma olumlu etkilerini dönem boyunca gördüm. Çünkü kendime vakit ayırma zorunluluğumu hissettiğimde yerine getirmem gereken sorumlulukları daha seri ve konsantre yaptığımı fark ettim. Örneğin Çarşamba akşamları olan salsa gecelerine katılabilmek için Perşembe günü yapmam gereken işlerin büyük bölümünü Salı gününden bitiriyor ve Çarşamba hem part-time işime hem de salsa gecesine gidebiliyordum. Bunun yanında her hafta bir grup arkadaşımla rezerve ettiğimiz squash zamanı öncesi kalan zamanda, Cumartesi sabahları, hem hafta sonu programımı yapıyor hem de bu saate kadar haftalık okumalarıma başlıyordum.

İlk baktığımda sadece kendi zevkim için olan bu aktiviteleri aslında tüm okul programımı planlarken birer yardımcı olarak kullanmaya başladım. Şimdi baktığımda iyi ki bunlara zaman ayırmam doğru olmaz gibi bir düşünce içinde olmamışım diyorum. Bunların bana kazandırdığı program ve zamanla çok keyifli bir dönem geçirdim.